Szokolya település látképe
Szokolya templom tornya
Szokolyai óvoda

Településünk, Szokolya

Szokolya Pest megyében, a Börzsöny hegység lábainál elterülő kis falu. A Dunától 6 km-re, a Börzsöny legnagyobb kiterjedésű és egyik legszebb medencéjében, a Morgó patak völgyében fekszik. A település festői környezetében 2000 ember él. 50 km-re van Budapesttől, 18 km-re Váctól. Közigazgatásilag hozzá tartozó terület Királyrét, mely a Duna-Ipoly Nemzeti Park részét képezi. Közvetlen szomszédságában van az országos hírű Hideg-hegyi sípálya, a Csóványos-hegyi kilátó (938 m), ezeket a kedvelt kiránduló és sportolási lehetőséggel bíró helyeket a Börzsönyi Erdei Kisvasúttal lehet a faluból megközelíteni, amely Kismarosról indul, érinti Szokolyát, és végcélja Királyrét. A nemzeti parkban amellett hogy a természeti értékek megóvását igyekszünk biztosítani, lehetőség van a helyi közösségek és az idelátogatók számára a szabadidő hasznos eltöltésére, valamint a kulturális programokra. Falunk két jeles szülötte Mányoki Ádám és Viski János festőművészek, akiknek a relikviáit és műveit kiállító terem őrzi, amely folyamatosan látogatható. A kiállító teremben időszakos kiállítások is megtekinthetőek. A falu határában a Kacár tanyán népi kismesterségek felelevenítését végzi a tulajdonos (vályogvetés, kovácsolás, kenyérsütés, agyagozás).

Óvoda és bölcsőde

Óvodánk 77 férőhelyes, 3 csoporttal működik. A gyermekek fejlesztését 6 óvodapedagógus, 1 pedagógiai asszisztens és 3 dajka látja el. Helyi pedagógiai programunkat magunk készítettük. A helyi adottságok figyelembevételével a környezeti nevelést, a környezet védelmét, valamint az anyanyelvi nevelést, kommunikációt tekintjük kiemelt feladatunknak. Óvodánkat 2003 őszére a kor követelményeinek megfelelően újjáépítették. Óvodánkban a szülők kérésére homogén csoportokat működtetünk.(kis-, középső-, nagycsoport) Munkánkat hetente egy alkalommal logopédus és fejlesztő pedagógus segíti. Óvodánkban jól működik a hitoktatás. A gyermekeknek lehetőség nyílik a mozgásfejlesztő, tartásjavító tornára, amelyet szakképzett gyógytestnevelő tart. Nagycsoportban szakképzett nyelvtanár segítségével a gyermekek játékos formában ismerkedhetnek az angol nyelvvel. A bölcsőde 2010 óta működik 1 vegyes csoporttal (1 éves kortól tudjuk fogadni a gyermekeket). A bölcsődei férőhelyek száma: 12 fő. Két szakképzett kisgyermeknevelő és egy bölcsődei dajka gondozza és neveli a gyerekeket nagy szeretettel és odafigyeléssel.